Speaking cards

Jak zmobilizować uczących się angielskiego do mówienia? Jednym z pomysłów jest stworzenie zestawu kart na dany temat. Zależnie od okoliczności może to zrobić sam nauczyciel, sam uczeń albo nauczyciel z uczniem.

 1. Wybieramy interesujący temat (tekst albo idealnie krótki filmik) [Mój przykład ze zdjęć to tekst o jaszczurkach-bazyliszkach stworzony na podstawie paru filmików z youtuba].
 2. Dzielimy tekst na krótkie fragmenty (1-2 zdania).
 3. Wpisujemy go na kartki jednego koloru (idealne są gotowe karteczki-kostki).
 4. Na kartkach innego koloru, wpisujemy hasła odpowiadające pierwszym kartkom. (Np. do kartki: „Basilisk lizards eat everything: insects, fish, other lizards, fruit, flowers” można dobrać hasło „Food”.)

Korzystanie z tak stworzonej pomocy może wyglądać następująco:

 1. Po przeczytaniu ciągłego tekstu albo po obejrzeniu filmiku/ów i omówieniu nowych słów układamy kartki pierwszego koloru w odpowiedniej, spójnej kolejności.
 2. Dopisujemy kolejne numery na kartkach, aby już następnym razem nie musieć się zastanawiać nad kolejnością.
 3. Dopasowujemy hasła do tekstu i dopisujemy numery na kartkach z hasłami.
 4. Zakrywamy tekst i mówimy z pamięci na podstawie haseł, po czym sprawdzamy się. (Przy haśle można dopisać prośbę o użycie konkretnego słowa – najlepiej ołówkiem, żeby z czasem można je było zetrzeć, aby przychodziło bardziej naturalnie.)

5. Ćwiczymy na różne sposoby mówienie:

 • opowiadamy komuś w rodzinie dany temat patrząc tylko na hasła;
 • nagrywamy się na dyktafon;
 • potrzebujący ruchu mogą dodać chodzenie: uczeń bierze ze stołu kolejne karty (hasło i tekst), przynosi je do nauczyciela i mówi na dany temat. Po drodze może przeczytać i powtórzyć tekst;
 • gramy w pary.

Jest to sporo pracy, ale efekty mają szansę zrekompensować włożony wysiłek:) Poza tym praca z tak stworzonymi kartkami nie powinna zamknąć się w jednych zajęciach. Różne sposoby ćwiczenia można, a nawet trzeba, wykorzystać parę razy.