Muzyczne przenośnie

Chodząc na zajęcia muzyczne z dziećmi w przeciągu 10 lat stopniowo uświadamiałam sobie, że gra na instrumencie to coś więcej niż dobrze odegrane nuty. Miałam szczęście do kilku świetnych nauczycieli, od których wiele się nauczyłam:)

Zawsze podobało mi się jak przenośnie działają na dzieci. Zamiast poprzestawać na instrukcji: „posłuchaj i zagraj w ten sposób”, dzieci słyszały: „zagraj tak jak skaczą żabki”, „zagraj lekko jak motyl”, „twój palec zamiata klawisze”, „twoja ręka jest zjeżdżalnią”, „uwaga na dole pływają rekiny”, itd.

Zrobiłam zbiór zasłyszanych przenośni i dodałam do nich obrazki.

Tym razem jest to gra, którą adresuję do WSZYSTKICH PIANISTÓW*, NIE TYLKO UCZNIÓW METODY SUZUKI. Nie ukrywam, że chcę ją sprzedawać w moim sklepie internetowym www.sklepeo.com , bo włożyłam w nią baaardzo dużo pracy i jestem z niej baaardzo dumna. Tym niemniej jeśli ktoś chce zrobić coś podobnego to bardzo zachęcam. Założenie jest takie, że wszystkie techniczne sformułowania przekłada się na język obrazowy i ilustracje. Zrobiłam też podział na kategorie: technika (lewej i prawej ręki), ekspresja, dynamika i tempo oraz zadania specjalnie.

Karty można wykorzystać dowolnie, zależnie od tego co jest do ćwiczenia.

Moja gra zawiera planszę i 40 kart. Karty są ułożone w stos po uprzednim wybraniu przez rodzica lub nauczyciela zależnie od tego co trzeba poćwiczyć w danym momencie. Nie każde ćwiczenia jest dobre na każdym poziomie zaawansowania. Chodzi się pionkiem idąc o tyle pól do przodu ile wyrzuconych oczek na kostce. Stając na danym kolorze bierze się jedną kartę z określonego stosu – kolor liter odpowiada kolorowi pól.

Karty mówią o sposobach grania. Jeśli chodzi o to co uczeń ma grać, to już zależy od nauczyciela lub rodzica. Każdy uczeń ćwiczy to co ma w repertuarze. Można do gry dodać również losy z utworami.

Oczywiście kart można używać niezależnie od planszy!

*Gra dla skrzypków w przygotowaniu:)